I lOwE ScOuTiNg(L)

Sziasztok!!!Ezt az oldalt kiscserkészeknek,cserkészeknek,kiscserkészjelölteknek és SÖV-nek készitettem!!!Az oldal remélem tetszeni fog!!!

A cserkészmódszer:

    „A cserkészet olyan gyógyszer, amely különböző össztevökböl áll és
amennyiben ezeket nem a megfelelő arányban, előírás szerint adagolták,
akkor a fölhasználó nem hibáztathatja az orvost, ha a betegre
gyakorolt hatás nem kielégítő.” (Robert Baden-Powell, 1922)

A cserkészmódszer folyamatos, lelkiismeretre hallgató önnevelési rendszer, amely az alábbi elemekből tevődik össze:

  • A cserkésztörvények és fogadalmak. A cserkészmódszer „szíve” az alapelveket életszabályként megfogalmazó cserkésztörvények és az azok megtartására önként tett fogadalmak.
     
  • Cselekedve tanulás. A cserkészet arra törekszik, hogy az ismeretszerzés alapja a személyes megfigyelés, cselekvés és tapasztalat legyen.
     
  • Kiscsoportos ((Örsi) rendszer. A cserkészek a cserkészmozgalomban korosztályi igényeiknek megfelelően szerveződött öntevékeny kisközösségekben (őrsökben, rajokban, stb.) vesznek részt.
     
  • Folyamatos, ösztönző és változatos programok. A cserkészek a céloknak és a résztvevők érdeklődésének megfelelő folyamatos, ösztönző és változatos programokon és tevékenységekben vesznek részt, amelyek ismeretszerzést, játékokat, énekeket és hasznos gyakorlatokat, valamint közösségi szolgálatokat foglalnak magukba. Ezen tevékenységek keretét próbarendszerek határozzák meg.
     
  • Szimbolikus keret. A cserkészetben a jelképek és a keretmesés környezet használata olyan eszközök, amelyek a cserkészet által vállalt elvek és célok megértését segítik.
     
  • Természeti környezet. A természet minden téren előnyösen járul hozzá a fiatalok fejlődéséhez. Ezért a cserkészek a programokat lehetőleg a szabadban, természeti környezetben végzik.
     
  • Önnevelés. Minden cserkész tudatosan és aktívan vegyen részt saját fejlődésében személyes fejlődési célok és az ehhez vezető módszerek meghatározásával, illetve a feladatok végrehajtásával és értékelésével.
     
  • Felnőtt vezetők részvétele. A cserkészetben a felnőttek részvétele a felnőtt vezetők és a fiatalok önként vállalt kapcsolatán, barátságán alapszik. A vezető feladata az önnevelési folyamat segítése a cserkészet módszereivel, a céloknak és alapelveknek megfelelően.

  • Mit lehet a cserkészetben?


    Önként csatlakozni
    Barátokat szerezni
    Életformát tanulni és követni
    Harcolni hibáid ellen
    Másoknak örömet szerezni
    Sokat játszani és vidámkodni
    Túrázni szárazon és vízen, erdőkben és hegyek között
    Táborozni télen-nyáron, igazi nomád életet élni
    Megismerni a természetet
    Népdalokat, néptáncokat, hagyományokat tanulni
    Elsősegélyt nyújtani, életet menteni
    Önfegyelmet, kitartást fejleszteni
    Egészséges életet élni
    Sportolni, versenyezni
    Színészkedni, szerepelni, énekelni, zenélni,  bábozni
    Fényképezni, újságot szerkeszteni, nyelvet tanulni
    Kézmüveskedni, fúrni-faragni, rajzolni és festeni
    Sziklát mászni, barlangászni, evezni, úszni
    A legügyesebbeknek külföldre utazni, nemzetközi táborba és jamboree-ra menni
    És még ezer egyéb dolgot...

    Mi nem a cserkészet?


    Nem hitbuzgalmi egyesület
    Nem természetjáró kör vagy sportklub
    Nem gyermekmegőrző vagy napköziotthon
    Nem parádés díszlet a nemzeti ünnepeken
    Nem katonai kisiskola
    Nem tömegszervezet
    Nem nosztalgiázás
    Nem színjátszó csoport
    Nem néptánc egyesület
    Nem iskolai szakkör

    Hanem egész egyszerűen: vidám élet a szabadban!


    A cserkészjelvény

    A cserkészek jelvénye a liliom. Ez egy régi történelmi szimbólum, a tisztaság és az erényes élet jelképe. A középkortól kezdve a nagy európai uralkodócsaládok is használták, Magyarországon például az Anjou-királyok, Franciaországban pedig a Bourbon-dinasztia. A cserkészliliom mégsem innen, hanem a tengerészeti iránytű jellegzetes végződéséből származik. A hajósok az északi irányba mutató tű végét alakították ilyenné; nekünk, cserkészeknek is ez mutat irányt az élet tengerén. A bal felső sarokban, a képen a magyar cserkészliliom van, melynek három ágát a Szent Korona fogja össze, emlékeztetve ezeréves államiságunkra.


    A tisztelgés

    Ha a cserkészek fogadalomtételen, zászlófelvonáson, nemzeti ünnepen vesznek részt, akkor a jobb kezükkel tisztelegnek. Sokszor találkozáskor is tisztelgéssel köszöntik egymást. A kezüket vállmagasságba emelik, három ujjuk felfelé mutat, míg a hüvelykujj és a kisujj a tenyér előtt összekapcsolódik. Ez sokkmindent jelent: a három ujj a cserkészfogadalomra emlékeztet, Istenünk, hazánk és embertársaink iránt teljesítendő kötelességeinkre. Az összekapcsolódó ujjak azt jelentik, hogy az idősebb, nagyobb, erősebb cserkész segíti, óvja fiatalabb társát.


    A kézfogás

    A cserkészek bal kézzel fognak kezet. Ennek oka az, hogy bal kezünk közelebb van a szívünkhöz, ezért a másik iránti szeretetünket így tudjuk jelképesen kifejezni. Persze gyakorlati okai is vannak ennek, hiszen a jobb kezünket tisztelgésre emeljük, vagy a régiek abban fogták az elmaradhatatlan cserkészbotot - így csak a bal marad szabadon az üdvözléshez.


    Jelszó és köszöntés

    Jelszavunk: Légy résen! Ez azt jelenti, hogy minden percben készen állunk, hogy a másikon segítsünk, hogy kötelességünket teljesítsük és hogy tartsuk magunkat fogadalmunkhoz. Köszöntésünk így szól: Jó munkát! Ezzel azt idézzük föl, hogy a cserkészélet egy önkéntes, vidám munka, ami Isten áldásával embertársaink javára válik. Bármihez kezdünk, azt szeretnénk eredményesen és sikeresen befejezni, ezért kívánunk jó munkát egymásnak.




    Weblap látogatottság számláló:

    Mai: 6
    Tegnapi: 9
    Heti: 24
    Havi: 20
    Össz.: 32 545

    Látogatottság növelés
    Oldal: Cserkészmódszer
    I lOwE ScOuTiNg(L) - © 2008 - 2024 - cserkeszek.hupont.hu

    A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

    ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

    X

    A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »